Jaki samochód pierwszy miał poduszki powietrzne?
Poziom bezpieczeństwa na drogach znacząco się poprawił w trakcie ostatnich kilkudziesięciu lat. Choć może wydawać się to nam niezwykle dziwne, jeszcze w latach 60. wiele samochodów osobowych nawet poduszek powietrznych, czy też pasów bezpieczeństwa. To w połączeniu z rosnącą mocą aut sprawiło, że wzrosła liczba wypadków śmiertelnych. Jakie auto było jednak pierwszym, które zostało wyposażone w poduszki powietrzne?
Poduszki powietrzne — czym są i jak działają?
To, czym jest poduszka powietrzna, wie raczej każda osoba, która jeździła samochodem. Na szczęście sporo z nich nie miało jeszcze okazji przekonać się na własnej skórze, jak ona działa. Obecnie poduszka powietrzna to spory pojemnik z tkaniny, który posiada odpowiednią wytrzymałość, by móc zostać szybko napełniony.
Sposób działania poduszek powietrznych jest dość prosty. Składają się one bowiem z trzech głównych elementów. Pierwszy z nich to czujniki wraz z układem, który wysyła sygnał do poduszki, że ma być ona uruchomiona. Taki sygnał jest wysyłany w razie uderzenia o odpowiednio dużej sile. Gdy układ mikroprocesorowy wyśle sygnał do poduszki, to ta jest wystrzeliwana, gdyż poduszka napełnia się gazem, który tworzony jest przez generator gazu. Jest to gaz wystrzeliwany pirotechnicznie i napełnia on poduszkę w trakcie zaledwie kilku tysięcznych części sekundy. Trzeci element to oczywiście właściwa poduszka, czyli pojemnik na gaz.
Poduszka po wybuchu ma amortyzować ewentualne niekontrolowane ruchy pasażerów. Oczywiście w poduszce znajdują się dziurki, przez które gaz się ulatnia. W ten sposób w razie uderzenia pasażera w poduszkę tą amortyzuje to uderzenie, zamiast odbijać pasażera. W ten sposób udało się uratować już naprawdę wiele żyć.
Obecnie stosowane w Europie poduszki powietrzne mają pojemność wynoszącą od 35 do 45 decymetrów sześciennych w wypadku poduszki kierowcy oraz od 60 do 75 decymetrów sześciennych dla pasażera. Te dwie poduszki są standardem, lecz producenci rozwijają swoje oferty. Obecnie tworzy się też tak zwany boczne poduszki, kurtyny powietrzne, poduszki kolanowe, poduszki na stopy, czy nawet poduszki specjalnie dla pasażera środkowego na tylnej kanapie.
Poduszki powietrzne — kto je wymyślił?
To, kto wymyślił poduszkę powietrzną jako pierwszy to obiekt wielu kłótni. W tym samym momencie badania na ich temat rozpoczęły się bowiem w Europie, gdzie zajął się tym Mercedes-Benz oraz w USA. Pierwszym samochodem, który był wyposażony w taką poduszkę był jednak amerykański Oldsmobile Toronado z 1973 roku. Zostało to spowodowane przez naciski amerykańskiego rządu.
W Europie poduszki wprowadzono nieco później. Pierwszy był Mercedes klasy S W126. Co ciekawe jest to nie tylko pierwszy samochód z poduszkami, ale też pierwsze w historii auto, które zostało wyposażone jednocześnie w poduszkę powietrzną oraz pasy bezpieczeństwa w ten sposób zapewniając niespotykany do tej pory poziom bezpieczeństwa.
Ostatecznie można uznać, iż poduszka powietrzna to bardziej wynalazek Mercedesa, niż Amerykanów. To niemiecka firma pracowała bardziej intensywnie nad tą technologią, podczas gdy w Stanach pierwsze nieudane próby sprawiły, iż poduszki powietrzne na listę wyposażenia obowiązkowego trafiły dopiero w roku 1993, czyli ponad 12 lat po premierze pierwszego Mercedesa z poduszkami powietrznymi.
Samo wprowadzenie poduszek powietrznych nie było jednak tak proste, jak mogłoby się wydawać. Prace Mercedes-Benz rozpoczął w 1966 roku. Ich wymierne efekty przyszły w roku 1971, czyli aż pięć lat później, gdy Mercedes opatentował poduszki powietrzne z pomocą patentu DE 21 52 902 C2. Pierwszy Mercedes z poduszkami, czyli Mercedes S W126 jak już wiadomo, zadebiutował jednak dopiero w 1981 roku, czyli aż dziesięć lat później. Wynikało to z czasu, który był potrzebny na wprowadzenie poduszek powietrznych do produkcji seryjnej. Na szczęście ta „misja” została zakończona sukcesem. Dzięki temu Mercedes-Benz istotnie przysłużył się poprawie bezpieczeństwa na drogach i stworzył jeden z najważniejszych systemów pasywnego bezpieczeństwa.