Ceny ubezpieczeń samochodu w 2022 roku
Jeden z najmniej ulubionych obowiązków każdego posiadacza samochodu osobowego to zakup ubezpieczenia. Patrząc na to, ile niektóre osoby muszą zapłacić za polisę, trudno jest się temu dziwić. Ile jednak tak właściwie kosztowało ubezpieczenie samochodu i od czego zależy wysokość ceny za polisę OC?
Jak wyliczana jest cena za ubezpieczenie samochodu?
To, w jaki sposób towarzystwa ubezpieczeniowe wyliczają cenę za ubezpieczenie samochodu to tak naprawdę tajemnica, da się jednak ocenić, czy poszczególne czynniki mają na to jakikolwiek wpływ. Tych jest cała masa, zaczynając od tego, kto jest właścicielem auta, na samym pojeździe kończąc.
Co ciekawe na to, ile zapłacimy za OC, wpływ ma na przykład miasto, w którym zarejestrowane jest auto. Te, które są bardziej ruchliwe, zazwyczaj charakteryzują się wyższym OC, gdyż ze względu na większą ilość samochodów, prawdopodobieństwo powstania szkody jest znacznie wyższe. Z podobnych względów w 2020 roku można było zaobserwować ogromne spadki cen za OC. Liczba pojazdów znacząco się bowiem zmniejszyła z racji na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa, więc ubezpieczyciele oferowali niższe składki za polisę OC.
Wpływ ma również wiek kierowcy, jego doświadczenie za kółkiem, a także historia szkód i polis. Regularne kupowanie OC oraz brak szkód oznacza, że z roku na rok kierowca zyskuje coraz wyższe zniżki u ubezpieczycieli, dzięki czemu może on cieszyć się niższą kwotą widniejącą na polisie OC.
Kolejna ważna kwestia to naturalnie samochód. Tutaj ubezpieczyciele dość mocno zwracają uwagę przede wszystkim na pojemność jednostki napędowej. Ceny rosną analogicznie wraz ze wzrostem pojemności silnika, gdyż zazwyczaj im większa jest jednostka napędowa, tym więcej mocy oferuje, co jest uważane za czynnik zwiększający ryzyko powstania szkody. Z tego powodu najniższe OC zazwyczaj występuje przy małych samochodach osobowych.
Nie zapominajmy również o tym, że liczy się to, ile samochód rocznie wykonuje kilometrów. Im więcej, tym naturalnie wyższa jest składka za OC, gdyż ubezpieczyciel narażony jest na większe ryzyko wypłaty odszkodowania z racji na większą ilość sytuacji, w których kierowca posiadający polisę, może spowodować szkodę.
Towarzystwa ubezpieczeniowe zwracają uwagę również na takie kwestie jak na przykład marka samochodu. Tutaj sporo działa reputacja kierowców aut danej marki, ale też fakt, że na przykład BMW to marka, której auta posiadają większe silniki, a do tego częściej spotykana w wypadku młodych kierowców, którzy z racji na swój wiek muszą płacić znacznie wyższe składki, niż kierowcy ze sporym doświadczeniem i czystą historią szkód.
Ile kosztowały ubezpieczenia komunikacyjne w 2022 roku?
Średnia cena na koniec 2022 roku za polisę OC w rozliczeniu rocznym wyniosła niecałe 500 złotych. Na ubezpieczenie w takiej cenie mogą jednak liczyć zazwyczaj kierowcy w wieku od 30 lat wzwyż. Z perspektywy wiekowej najniższa średnia cena za OC wyniosła około 430 złotych. Dotyczy ona kierowców w wieku 60 i 64 lat. Najwięcej płacą naturalnie kierowcy mający dopiero 18 lat i świeżo zdane prawo jazdy. Oni za polisę OC średnio muszą zapłacić prawie 2 tysiące złotych rocznie, co w wypadku wielu aut młodych kierowców stanowi sporą część wartości samochodu.
Najtańsze województwa to województwo podkarpackie (424 zł), opolskie (433 zł), a także świętokrzyskie. Najdroższe to z kolei województwo pomorskie (600 zł), za nim spotkamy mazowieckie (562 zł) oraz dolnośląskie (548 zł). Średnia cena przekroczyła 500 złotych także w województwie łódzkim (519 zł), zachodniopomorskim (531 zł), a także w kujawsko-pomorskim (508 zł).
Najciekawszy jest jednak fakt, iż ceny ubezpieczeń w 2022 roku znacząco zmalały względem roku 2022. Na przykład średnia cena ubezpieczenia Audi spadła o ponad 100 zł. To samo dotyczy marek takich jak BMW, czy też Volkswagen. W wypadku większości producentów średnia cena za OC spadła z kolei o około 80-90 złotych rocznie. Kierowcy, którzy kupowali polisy, mogli być więc zadowoleni, gdyż zapłacili mniej niż w roku ubiegłym.