Czy w 2023 roku zmieniają się formalności związane z zakupem samochodu?

Polskie prawo zdecydowanie zdążyło nas przyzwyczaić do tego, że może się dość znacząco zmieniać w każdym roku. Z racji na to, że za nami już rok 2022, a względnie niedawno rozpoczął się rok 2023, warto dowiedzieć się i upewnić, czy nie pojawiły się z tej okazji żadne zmiany prawne, które wpływają na formalności przy zakupie samochodu osobowego. Co zmieniło się w 2023 i jakie obecnie formalności należy dopełnić, gdy zdecydujemy się na kupno auta?

Co nowego w 2023 roku pojawiło się w polskim prawie w związku z kupnem auta?

Trzeba przyznać, że jeśli chodzi o zakup auta, to mamy naprawdę dobre informacje. Zmieniło się bowiem naprawdę niewiele. Niejedna osoba może jednak stwierdzić, że wprowadzone w tym roku zmiany są irytujące i będą przeszkadzać kierowcom, którzy chcą zdecydować się na zakup samochodu osobowego.

Zmiana w prawie, która wpłynie na to, jak będzie wyglądać kupowanie samochodu osobowego, dotyczy czegoś znacznie więcej niż tylko transakcji dotyczących pojazdów. Prawo zmieniło się bowiem, gdy mowa o jakichkolwiek transakcjach gotówkowych, a nie ma co ukrywać, że samochody są niesamowicie często kupowane właśnie z udziałem gotówki, a nie przelewu bankowego.

W 2023 roku zmieniły się bowiem zasady, które dotyczą limitów transakcji gotówkowych. Tak naprawdę, zmiany te nie wejdą jednak w życie już w tym roku. Pierwotnie 1 stycznia 2022 roku miała się bowiem zmienić maksymalna kwota, którą można zapłacić gotówką w jednej transakcji. Dla przedsiębiorców limit ten miał zostać obniżony do 8 000 złotych z 15 tysięcy, a dla konsumentów miał on zostać ustalony na poziomie 20 000 złotych.

Planowane na rok 2023 zmiany zostały jednak odroczone. Nowelizacja Ustawy o kredycie hipotecznym z dnia 5 sierpnia spowodowała bowiem, że rząd zdecydował się na wydłużenie vacatio legis planowanych przepisów o 12 miesięcy. W ten sposób limit transakcji gotówkowych na poziomie 20 tysięcy złotych ma zacząć obowiązywać dopiero od 1 stycznia 2024 roku. Warto o tym pamiętać, gdy przymierzamy się do zakupu samochodu i wolimy płatność gotówkową.

Warto jednak wspomnieć o jeszcze jednej dość drobnej zmianie, która może mieć jednak ogromne skutki. Mowa tu o tym, że osoby kupujące samochód z pomocą umowy sprzedaży są zobowiązane do złożenia w Urzędzie Skarbowym deklaracji PCC-3 i opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Za spóźnienie kara może wynosić od 10% płacy minimalnej do nawet jej 20-krotności. W związku z podniesieniem płacy minimalnej kara ta może wynosić od 1 stycznia do 30 czerwca nawet do 68 900 zł brutto, a od 1 lipca urośnie do nawet 72 000 złotych.

Jakie formalności obowiązują przy zakupie samochodu osobowego?

W związku z odroczeniem wprowadzenia nowych limitów transakcji gotówkowych w 2023 roku będzie trzeba dopełniać dokładnie takie same formalności jak przed rozpoczęciem nowego roku. Trzeba więc opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych, a także zgłosić fakt zakupu samochodu w Wydziale Komunikacji odpowiadającego naszemu zameldowaniu urzędu.

W urzędach ponadto sprawa jest prostsza niż wcześniej. Obecnie wystarczy bowiem opłacić jedynie wymianę dowodu rejestracyjnego, opłatę ewidencyjną, a także koszt wydania pozwolenia czasowego. Całość wyniesie nas więc dokładnie 69 złotych, a nie 161,50 zł tak, jak miało to miejsce wcześniej. Wszystko dlatego, że obowiązkowa nie jest już nalepka legalizacyjna, a do tego nie ma też obowiązku zmiany tablic rejestracyjnych niezależnie od tego, w którym powiecie zostały one wydane.

Bardzo ważne jest też załatwienie sobie polisy OC. Jeśli samochód posiadał takową, to mamy na to czas do momentu jej wygaśnięcia. Gdy dochodzi do zmiany właściciela auta, polisa OC nie odnawia się bowiem automatycznie i trzeba się samodzielnie zająć odszukaniem towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym ubezpieczymy samochód. Nie zapomnijmy też o przygotowaniu auta do jazdy, czyli upewnieniu się, że posiada wymagane wyposażenie, którym jest gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy. Taki zestaw można też uzupełnić o apteczkę i kamizelki odblaskowe, lecz nie jest to wymagane prawnie.